Oracle Cloud Based Machine Learning Alt Yapısı

Herkese Selam,

Oracle Cloud üzerinde analitik çalışmalar yapabilmemiz adına bazı güzel özellikler geliştirmiş durumda. Cloud üzerinde Oracle Advanced Analytics package’i ile gelen bir çok özelliği cloud üzerinde kullanabilmemiz sağlanmış durumda.  Oracle Cloud üzerinden ulaşılabilen bu alt yapıda Cloud veritabanımız üzerinde sorgular çalıştırabilmemiz yanında ML notebook’lar yaratıp analitik çalışmalarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Kullanıcıların adaptasyonunu hızlandırmak için ise bir çok örnek çalışma içeriye koyulmuş durumda.  

Bu alt yapının sunmuş olduğu en güzel özellik şüphesiz ki zepplin based bir ML notebook alt yapısının bizlere sunulmuş olması. Bu notebook mekanizması ile web based bir şekilde analizlerimizi yapmamız mümkün. Veriyi görselleştirmede ve analiz etmede oldukça güçlü bir alt yapı sunulduğunu söylemek mümkün.

Oracle Advanced Analytics’in bize sunmuş olduğu onlarca algoritma mevcut. Veritabanızmıda bulunan veriyi veritabanı dışarısına çıkartmadan bize sunulan notebook alt yapısı ile istediğimiz ML modelini datamız üzerinde kullanıp makine öğrenmesi uygulamaları geliştirebilmekteyiz.

Regression, Classification, Anomaly Detection, Clustering, Market Basket Analysis ve Attribute Importance gibi bir çok ML modelini bu alt yapı ile kullanabilmekteyiz.

Daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için trial bir Oracle Cloud hesabı açıp bu özellikleri deneyebiliyoruz. Oracle 1 aylık 250 Euro krediye sahip bir hesabı kullanımımıza açıyor.

Ücretisiz bir Oracle Cloud hesabı açmak için linki takip edebilirsiniz. [Oracle Cloud]

Ayrıca Oracle Cloud ML servisini kullanabilmek için güzel bir dokumantasyon hazırlanmış durumda. Bu dokumantasyonu kullanarak Oracle Cloud ML servisini ayağı kaldırıp kullanmaya başlayabiliriz.

https://oracle.github.io/learning-library/workshops/adwc4dev/?version=Self-Guided&page=L300.md

Ayrıca aşağıdaki video izlenerek alt yapının nasıl kullanılacağı ile ilgili fikir edinilebilir. Ek kaynak olarak şu sunuma da bakılabilir.

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.