Hibrit Partitioned Tablolar

Herkese Selam,

Partitioning Oracle 8 sürümünden bu yana hayatımızda olan ve benim kişisel olarak Oracle veritabanının en beğendiğim özellikleri arasında. Oracle’da partition alt yapısı büyük hacimli veriler tuttuğumuz tablolarda veriye erişim konusunda sorgu performanslarımızı arttıran, özellikle veri ambarı ortamlarında vazgeçemediğimiz özelliklerin en başında geliyor. Tablolarımızı doğru fiziksel partition tasarımları yaparak büyük hacimli veriyi rahatlıkla sorgulayabilmekteyiz.

Oracle’ın her major veya minor sürüm güncellemelerinde partitioning alt yapısı ile ilgili bir çok yenilik ve güncelleme oldu.  Bu güncellemeler 19c sürümü ile de devam etti. Oracle 19c ile beraber partitioning tarafında yeni bir özellik daha geldi. Bu özelliğin adı hibrit partitioned tablolar.

Partitioning bilindiği üzere büyük tabloları, küçük parçalara bölerek daha kolay ulaşılabilir ve yönetilebilir hale getiriyordu. Bunun yanı sıra bir çok farklı tipte (List-Hash-Range) partitionlar oluşturmamıza sistem olanak sağlıyordu. Ancak kurumsal dünyadaki verinin büyüklüğündeki devasa büyümeler, yasal regülasyonlar ve karmaşıklığın artması bu tarafta yapılacak geliştirmelerin zorunluluğunu arttırdı. Özellikle verinin sürekli online olma ihtiyacı önemli zorluklardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta.

Yeni gelen hibrit partitioned tablolar ile artık DBA’ler büyük hacimli tablolarda eskisi gibi partitionlama işlemlerini yapabilecekleri gibi veritabanı içerisinde hangi partitionların hızlı bir şekilde sorgulamaya ve güncellemeye açık olacağını seçebilmekteler. Aynı zamanda partitionlara read only erişim vermek gibi bir opsiyonda yine yapılabilmekteler. Bunun yanı sıra yeni gelen bu özellik ile beraber cold ve eski verileri tutan partitionlar farklı external storage’larda saklanabiliyor. Örneğin iki yıldan daha eski datayı tutan partitionları standart file sistem de dosya şeklinde saklayabileceğim gibi hdfs gibi storage cost’u düşük ortamlarda da tutabiliyorum.

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.