Oracle 18c Sürümünü Duyurdu

Herkese Selam,

Geçtiğimiz hafta boyunca Oracle’ın Dünya çapındaki en büyük etkinliği Oracle Open World 2017, San Francisco’da gerçekleşti. Yine Dünyanın dört bir yanından katılan binlerce katılımı ile gerçekleşen bu etkinlikte yine birbirinden önemli duyurular yapıldı.

Bu duyuruların ve haberlerin en önemlisi keynote oturumunda Oracle’ın CTO’su ve kurucusu Larry Ellison tarafından yapıldı. Duyurulan yenilik Oracle’ın bir sonraki veritabanı sürümü olan Oracle 18c ‘idi. Sürüm numarası olarak 12’den 18’e atlanması ilginç bir detay olarak kalsa da Oracle 18c çarpıcı özellikler ile geliyor.

Oracle 18c ile ilgili atılacak en büyük başlaık Oracle’ında ana özellik olarak duyurduğu “Autononomous Database” özelliği. Otonom veri tabanının en büyük özelliği olarak Oracle, veri tabanı yönetimi konusunda harcanan insan eforunu bir otomasyona çevirerek, bu tarafta harcanan insan gücünden  tasarruf etme ve insan gücünün yapma ihtimali olan hataların ortadan kaldırılmasına yönelik pozitif katkıların olacağını belirtti. Otonom veritabanı özellikleri ile beraber artık daha düşük veri tabanı yönetim maliyeti ile daha güvenli, daha performanslı ve daha erişilebilir bir veritabanı oluşturulması hedefleniyor.

Oracle 18c veritabanı otonomluğu ile aşağıdaki özelliklere sahip olması bekleniyor.

Self Driving:  Makine öğrenmesine dayalı sürekli olarak adaptif performans iyileştirmelerinin yapılacağı bir sistem planlanıyor. Veritabanı aynı zamanda otomatik olarak güncellemeleri alarak gerektiğinde otomatik olarak yeni patchleri kurabilecek. Buna ek olarak siber saldırılara karşı koruma sağlamak için otomatik olarak güvenlik güncellemelerini de yapması amaçlanıyor..

Self Scaling: Sistemde herhangi bir downtime olmadan depolama ve işlem gücünün otomatik olarak ayarlanması sağlanacak. Resource tüketiminin ihtiyaca göre ayarlanması maddi giderleri oldukça azaltarak rakiplerine karşı büyük avantaj sağlamayı hedefliyor.

Self Repearing: Oracle yeni sürümü ile beraber %99.995 oranında SLA’leri tuturarak downtime’lara karşı sistemi koruyacak. Ayrıca planlanmamış ve yaşanması olası olan downtime süresinin yılda 30 dakikadan daha fazla olmaması öngörülüyor.

Oracle’ın ilk otonom veritabanı opsiyonu olarak “Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud” piyasaya sürecek. Oracle’ın açıklamasına göre bu yıl içerisinde bu sürüm kullanıma hazır olacak.

Oldukça iddialı söylemler ve özellikler ile duyurulan Oracle 18c ‘nin sahada neler göstereceği şimdiden merak konusu.

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.