Oracle SQL Developer Kullanarak Teradata Veritabanına LDAP ile Bağlanmak

Herkese Selam,
oraclesqldeveloper
Bu yazıda Oracle SQL Developer kullanarak Teradata veritabanına LDAP ile nasıl bağlancağını tarif edeceğim umarım farkındalık anlamında faydalı bir yazı olur.

Bilindiği üzere Oracle SQL Developer ile sadece bir Oracle veritabanına değil, JDBC driver’ı olan bir çok veritabanına bağlanabilmekte. Bunlardan bazıları DB2, Teradata, Access, MSSQL, MySQL. Bu yazıda ben, LDAP Authentication konfügrasyonu yapılmış bir Teradata veritabanına bağlanmayı anlatacağım.

Oracle SQL Developer ile bağlantı sağlamak istediğim Teradata veritabanının versiyonu  15. Oracle SQL Developer’ın versyonu ise 4.1.5.

Öncelikle Oracle SQL Developer’dan Teradata’ya bağlanabilmek için bir Teradata jdbc driver’ına ihtiyacım var. Bu driverı linki takip ederek indirebilirsiniz.

Driver’ı içeren .zip/.tar dosyasını indirdikten sonra bilgisayarımızda uygun bir yere çıkarmamız gerekiyor. Daha sonra Oracle SQL Developer içerisinden bu dosya içinden çıkacak tdgssconfig.jar ve terajdbc4.jar dosylarını Oracle SQL Developer’a göstermemiz gerekiyor.

Bilgisayarımıza çıkarttığımız bu dosyları Oracle SQL Developer içerisinden Tools –> Preferences –> Database –> Third Party JDBC Drivers seçenekleri ile açılan pencereden Add Entry düğmesine tıklayarak sırayla gösteriyoruz. Daha sonra Tamam butonuna tıklayarak ekranı kapatıyoruz.

jar_ext İlgili driverları gösterdikten sonra şimdi Oracle SQL Developer üzerinden yeni connection kurma ekranını açalım.

teradata

 

Evet yeni bağlantı kurma ekranını açtığımızda Oracle seçeneğinin hemen yanında Teradata bağlantı sekmesinin de geldiğini görmekteyiz. Bu .jar dosyalarımızın doğru bir şekilde gösterildiğinin kanıtı. Şimdi bağlantı kurmamız için yapmamız gereken son adım kaldı onu yapıp bağlantı kurmayı deneyeceğiz.  Son adımda bağlantımızın LDAP ile nasıl sağlayacağımızı belirlemek için bağlantımıza LOGMECH parametresini ekleyeceğiz. Default olarak connection ekranında bu seçenek gelmediği için bu parametreyi bağlantıya eklemek için Add düğmesine basacağız ve açılan pencerede LOGMECH parametresini seçip OK düğmesine bastığımızda bu parametrenin connection ekranına bir seçim düğmesi olarak eklendiğini göreceğiz. Daha sonra bu seçim düğmesi ile LDAP seçeneğini seçip işlemi tamamlayacağız. 

teradatacon

 

teradatacon2

Evet şimdi LDAP user, şifremizi ve bağlanacağımız veritabanınının adresini yazıp Teradata veritabanına bağlantı sağlayabiliriz.

connection2

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s