TROUG Yazılım Geliştirme Özel İlgi Grubu Etkinliğinden Yansımalar

Herkse Selam,
trougTROUG Yazılım Geliştirme Özel İlgi Grubu (Developement SIG) 2016 etkinliği 23 Aralık 2016 Cuma günü İstanbul Bilginç IT Academy’de gerçekleşti. Birbirinden değerli konuşmacıların yaptığı sunumlara ilgi hava muhalefetine rağmen yeterli seviyedeydi. Teknik olarak oldukça doyurucu içeriklerin paylaşıldığı bu toplantının, sunucu ve dinleyiciler arasında interaktif paylaşımlarım yapılmasına olanak sağladığını söyleyebilirim. Bu bağlamda oldukça faydalı bir etkinlik geçirdiğimizi ifade edebilirim.

gaEtkinlikte gerçekleştirilen ilk sunum TROUG başkan yardımcısı ve Oracle ACE Director Gökhan ATIL tarafından “APEX: Build a Cloud Application in 45 Minutes” başlığı ile yapıldı. Gökhan Atıl’ın oldukça interaktif bir sunum ortaya  koyduğunu söyleyebilirim. Buna ek olarak sunumun hem Cloud hemde Apex konularını bir arada barındırması da sunumun ilgi seviyesini arttırdı.

Salonda  yapılan bir sonraki sunumu ben Useful Features of Oracle SQL Developerembaşlıklı sunum ile gerçekleştirdim. Oracle SQL Developer’ın ilgimi çeken ve yazılım geliştiricilerin işini kolaylaştırabilecek özellikleri demo yaparak dinleyicilere aktarmaya çalıştım. Umarım farkındalık anlamında faydalı bir sunum olmuştur. Bir kez daha gelip dinleyen herkese bu kanal aracılığı ile teşekkür ediyorum. Gerçekleştirdiğim sunuma linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

oysEtkinlikteki bir sonraki sunumu, TROUG yönetim ekibinden ve Oracle ACE ünvanı sahibi Okcan Yasin Saygılı “Oracle Public Cloud for Devlelopers” başlıklı sunumu ile gerçekleştirdi. Yasin, dinleyicilere Oracle’ın Cloud mimarisi hakkında bilgiler vererek bu taraftaki farkındalığı arttırdığını söyleyebilirim. Yasin yaptığı sunum ile gelecekte bizi Cloud konusunda neler beklediği hakkında detaylı bilgiler verdi.

Salondaki bir sonraki sunumu, Qupass şirketinin kurucu ortaklarından ve etkinliğe okAnkara’dan katılan Ömer Karakaş “Geliştiriciler için Oracle veritabanı” başlıklı sunumu ile gerçekleştirdi. Ömer Karakaş’ın yaptığı sunum, veri tabanında geliştirilen uygulamaların performanslarını pozitif yönde etkileyecek örnekler barındırmaktaydı. SQL, PL/SQL ve metadata tarafında yapılan kullanım yanlışları üzerinden doğru kullanım şekillerini örnekler ile ortaya koyarak faydalı ve ilgi uyandırıcı bir sunum yaptı.

goEtkinlikteki bir sonraki sunumu TROUG Yönetim Kurulu Üyesi, BI/DW Özel İlgi Grubu Yöneticisi ve Oracle ACE Director Gürcan Orhan “How To Solve Complex Business Requirements with ODI” başlıklı sunumu ile gerçekleştirdi. Katılımcılar tarafından merak uyandıran ve ilgi odağı olan bir sunum olduğunu açıkça söyleyebilirim. Gürcan, kendine has üslubu ile karmaşık iş ihtiyaçlarını ODI ile nasıl yapılması gerektiğini çarpıcı örnekler ile ortaya koyarak dinleyicilerin konu hakkındaki farkındalığını arttırdı.

Günün son sunumu Gerger’den Serdar Gökçen “PL/SQL’in Versiyon Kontrolu” başlıklı sgsunumu ile gerçekleştirdi. Serdar, PL/SQL konusunda kurumsal dünyada yaşanan en büyük problemlerden biri olan yazılan kodların versiyonlanması ve versiyon kontrollerinin yapılması konusunda geliştirdikleri ürünü örnek bir demo uygulaması yaparak dinleyicilere aktardı. Aktif olarak PL/SQL tarafında yazılım geliştiren ve versiyonlama konusunda sorun yaşayan dinleyiciler tarafından oldukça ilgi gören bir sunum olduğunu söyleyebilirim.

Bu yılda çok güzel paylaşımların yapıldığı güzel bir Yazılım Geliştirme Özel İlgi Grubu etkinliğini geride bıraktık. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen tüm TROUG yönetim ekibine ve katılımcılara teşekkürler.

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.