Oracle 12c Release 2 ile beraber SQL ve PL/SQL Tarafında Gelen Yenilikler

Herkese Selam,

imagesOracle veritabanı ürününün yeni mojor versiyonu olan “Oracle 12c Release 2″nin yeni özelliklerini hızla duyurmaya devam ediyor. Şuan Oracle 12c R2 sadece Oracle Cloud üzerinden denenip test edebiliyor ancak yakın zamanda kendi lokal makinelerimize indirilebilecek sürümleri paylaşılmaya başlanacak diye tahmin ediyorum. Bu ürün web üzerinden indirilebilir hale geldikten sonra gelen özellikleri deneyip test edip ayrıntılı bilgiler paylaşmayı da hedeflemekteyim. Bu yazı ile SQL ve PL/SQL tarafında gelen yeni ve sık kullanılan bazı özellikler hakkında kısaca bilgi verip gelen yeni özellikler hakkında kısa bir fikir vermek istiyorum.

LISTAGG: listagg fonksiyonu SQL  tarafında sık kullandığımız özelliklerden bir tanesiydi ancak listagg fonksiyonunun karakter limiti söz konusuydu. Birleştirilen string’in uzunluğu 4000 karakteri geçtiği noktada sorgu hata alıyor ve başarısız bir şekilde sonlanıyordu. Bu fonksiyon tarafında yapılan yenilikle bu durumun önüne geçecek önlemler alındı. Yazılım geliştiriciler artık karakter limitine ulaşma durumunu kontrol altına alıp duruma göre aksiyon tetikleyebilecek. Yeni gelen bu özellik sayesinde, bu listagg kullanımı daha esnek hale geliyor.

VALIDATE_CONVERSION: Bu fonksiyon Oracle 12c R2 ile beraber yeni geliyor. Bu fonksiyon parametre olarak bir değer ve bir veri tipi alıyor, daha sonra gönderdiğimiz verinin, gönderdiğimiz veri tipine dönüşüp dönüşemeyeceği test ediliyor ve geriye sonuç döndürülüyor. Eğer bu işlem başarılı olabiliyorsa geriye 1, olamıyorsa 0 döndürülüyor. Bu özellik sayesinde sık rastlanan veri tipi dönüşüm problemleri kontrol altına alınabilecek diye umuyorum.

APPROXIMATE QUERY PROCESSING: Approximate Query Processing Oracle 12c ile beraber hayatımıza girmişti. Oracle 12c R2 ile beraber sunulan fonksiyon ve özelliklerin sayısı arttırıldı. Bu alt yapı sayesinde çok uzun sürme ihtimali olan sorguları, normalden katlar mertebesinde hızlı ve doğru sonuca çok az bir hata payı ile ulaşmamızı sağlayacak bir mekanizma sunuluyor. Bu alt yapı hakkında kısaca fikir sahibi olamak için linki takip edebilirsiniz.

CAST FUNCTION: SQL tarafında CAST fonksiyonunun da da bir geliştirme söz konusu. Yeni gelen özellik ile beraber artık CAST operasyonunda oluşabilecek hatalar handle edilebiliyor ve kodumuzun hata alması alacağımız aksiyonlar sayesinde engellenebiliyor.

REAL- TIME & Statement-Level Refresh MATERIALIZED VIEWS (MV): MV’ler özellikle DWH sistemlerinde kullanılan ve genel performansı arttıran çok önemli bir alt yapı. MV’ler de yaşanan en büyük sorun içindeki verinin belirli periodlar ile refresh edilmesi gerekliliği idi. Ancak Oracle yeni sürüm ile beraber  gerçek zamanlı veya isteğe, duruma göre güncellenen (On Demand) MV’ler yapılabileceğini duyurdu. Bu özellik benim kullanım anlamında en merak ettiğim özelliklerden biri. Test etme imkanı bulduğun en yakın zamanda daha detaylı bilgi paylaşacağım.

PL/SQL Debugger: PL/SQL Debegugger tarafında da güzel yenilikler var. Artık bir session içerisinde yaptığımız debug işlemini farklı bir session tarafında’da kontrol (start-debug-stop) edilebilecek. Bu özellikle uzun süren operasyonların debug işlemleri çok daha kontrollü bir şekilde gerçekleşebilecek.

Bu özelliklerin dışında da bir çok yenilik mevcut Oracle 12c R2 ile beraber gelen. Ancak yazının başında da değindiğim gibi henüz indirilebilir ve kurulabilir versiyon Oracle tarafından yayınlanmadı. Yayınlandığı takdirde bu özellikler hakkında testler yapıp deneyimlerimi paylaşmayı hedefliyorum.

 

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Oracle 12c Release 2 ile beraber SQL ve PL/SQL Tarafında Gelen Yenilikler

  1. Pingback: VALIDATE_CONVERSION FUNCTION | Emrah METE

  2. Pingback: Veri Tipi Çevrimlerinin Kontrollü Yapılması | Emrah METE

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.