Oracle’ın Cloud (Bulut Bilişim) Desteği ve Bulut Bilişimin Ülkemizdeki Geleceği

Herkese Selam,

Bu yazıda sizlere Oracle’ın Cloud desteği hakkında biraz bilgi vererek Cloud teknolojisinin ülkemizdeki geleceği hakkında yorumlarımı paylaşacağım. Umarım farkındalık anlamında faydalı bir yazı olur.

Cloud uzun yıllardır konuşulan ancak son bir kaç yıl içerisinde tüm dünyada trend konuların en başında gelen başlıklardan biri. Büyük yazılım devlerinin bu alanda yaptığı yatırımlara baktığımızda bu konunun uzun yıllar daha gündem de kalacağını ve büyük bir teknoloji devrimini beraberinde getirdiğini söylemek çokta zor olmasa gerek. Bu değişimin olgunlaşması ve tüketicilerin tam olarak odak alanına girmesi belki bir süre daha alacak ancak bu değişimin kapıda olduğunu bilmemiz ve buna göre hareket edip konumuzu belirlememiz çok önemli bir konu.

Cloud hakkında gelişmelerden bir miktar bahis ettikten sonra, şimdi Oracle tarafında bu konuda ne gibi yatırımlar yapılıyor birazda bundan bahsetmek istiyorum.

oraclecloudOracle’ı resmi kanallarından takip eden herkes benim fark ettiğim ayrıntıyı fark etmişlerdir diye tahmin ediyorum. Oracle neredeyse yaptığı yatırımların merkezine “Cloud” u koymuş durumunda. Bunu ürün ağacına baktığınızda (en temel ürünü olan DB ürünün versiyon numarasında geçen C harfinin anlamı Cloud. Oracle DB 12 c) fark edeceğiniz gibi web sayfalarında, sosyal medya hesaplarında, yaptığı ulusal veya uluslararası etkinliklerde çok rahat görebilmekteyiz. Buda ister istemez biz son kullanıcıları bu konu üzerine daha fazla inmeye teşvik etmekte.

Oracle Cloud servis sağlayıcısı rolü ile Cloud konseptinde yer alan 3 temel konuda da son kullanıcıya hizmet vermekte. Bu başlıklara kısaca değinecek olursak;

Software as a Service (SaaS):  SaaS yazılım geliştirme işleminin internet üzerinden bağlanabildiğiniz bir platform sayesinde geliştirip, deploy edebildiğiniz cloud servis tipidir. Bu servis sayesinde aldığınız servisin kapsamı dahilinde yazılım kurma ihtiyacınız, bu yazılımların bakımını yapma ihtiyacınız da bulunmamaktadır. Siz yazılım geliştirmek için sadece internet üzerinden servisi sağlayan Cloud birimine bağlanırsınız burada geliştirme işleminizi yapar işiniz bittiğinde buradan çıkarsınız. Erişimi oldukça kolay olmakla beraber normal şartlarda vaktinizi alacak bakım ve kurulum maliyetlerini ortadan kaldırabilecek nitelikte bir servistir. Erişim yönetimi, güvenlik gereksinimleri ve erişilebilirlik gibi hassas konular Cloud servis sağlayıcısının sorumluluğundadır.

Infrastructrue as a Service (IaaS):  IaaS  temel olarak donanımsal kaynakların servis olarak alınmasını öngören bir Cloud Servis tipidir. Bu servisten işlemci kaynağı, depolama kaynağı, network ekipmanları gibi doğrudan fiziksel donanımsal araçları servis olarak kullanabilmekteyiz. Kullanıcı istediği donanımsal ekipmanlarını istediği gibi özelleştirerek ihtiyacı olan donanımsal kaynağı oluşturup bu kaynağı bir servis olarak satın alıp internet üzerinden bu donanımsal kaynağı çok rahat bir şekilde yönetebilmektedir.

 

Platform as a Service (PaaS): PaaS son kullanıcıya ihtiyacı ne ise bu ihtiyacı gerçekleyebilmek için gerekli platformları servis olarak sağlayan Cloud servis tipidir. Örneğin Cloud üzerinden bir veritabanı uygulaması geliştirmek istiyorsunuz. Bunun için ihtiyacınız olan platformlar; bir işletim sistemi, bir veritabanı yönetim sistemi ve bir kod editörü  ihtiyacınız olabilir. Bu platformların Cloud üzerinden sunulması SaaS servis tipine bir örnek teşkil edecektir. Bu servis tipi sayesinde hiç bir platformun ayarları ile bakımı ve sürekliliği ile uğraşmak durumunda kalmayız.

Oracle’ın modern Cloud mimarisi ile ilgili ve bu servislerin nasıl çalıştıı ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız Oracle’ın yayınlamış olduğu Cloud Reference Architecture” dokümanına bakabilirsiniz. Ayrıca Oracle Cloud sayfasından bu konulardaki gelişmeleri ve ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Oracle aynı zamanda bu platformlara alışkanlık kazandırma ve insanları kullanmaya teşvik etme amacı ile hali hazırdaki Cloud servisi için trial hesaplar sağlayıp bu tecrübeyi kendinizin deneyimlemesine de olanak sağlamaktadır.

Aşağıdaki adımları takip ederek Oracle’ın ücretsiz olarak deneme amaçlı sunmuş olduğu Cloud hesabına sahip olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

1Oracle Cloud sayfasına gidiniz.

2– Açılan sayfada “Free Trial” butonuna tıklanır.

oraclecloud1111

 

3– Ardından açılan ekranda istediğiniz servisi seçip “try it” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ben deneme amaçlı “Integration” servisini seçip devam ediyorum.service0

 

4–  Açılan ekranda Oracle hesap bilgilerinizi girerek devam etmeniz gerekiyor. Eğer bir hesabınız yoksa ekranın sağ tarafındaki “Hesap Oluşturma” butonuna tıklayarak oluşturabilirsiniz.

oraclesso

 

5- Giriş yapıldıktan sonra açılan ekranda gerekli olan bilgileri gireceğiz. Burada dikkat edilmesi gereken geçerli bir telefon numarası girip verification yapmamız. Bunu da yaptıktan sonra formu onaylayıp gönderme işlemini gerçekleştirelim.service1

 

6- Bu ekranı da geçtikten sonra karşımıza yaptığımız isteğe ait özet bilgi gelmekte. Bu ekranda done basıp başvuru işlemimizi tamamlıyoruz.

service2

 

Bundan sonraki adım artık Oracle tarafından başvurumuzun sonucunu beklemek. Başvurduğumuz Cloud servisi onaylanınca ayrı bir mail alıyoruz. Servis kullanılabilir hale geldiğinde Oracle’dan servisin kullanıma hazır olduğuna ve nasıl ulaşabileceğimizi anlatan başka bir mail alıyoruz. Ancak Oracle’ında Cloud kaynakları sınırsız olmadığı için her başvuru olumlu sonuçlanmayabiliyor. Bu tarz sonuçlara da hazırlıklı olmakta fayda var.

Bu ayrıntılardan sonra Cloud servislerini kullanma konusunda ülkemizde ne aşamadayız onun üzerinde durmak istiyorum. Cloud teknolojisinin üzerine inşa edildiği sistemin aslında her şeyi servis olarak alma mimarisine dayandığını söylemiştik. Bu bakış açısıyla kurumsal iş dünyasını düşündüğümüzde, şirketlerin IT alt yapılarını, dolayısıyla her türlü verilerini kaynağını nerede olduklarını bilmedikleri sunuculara taşımaları ve bu sunucular üzerinden müşterilerine servis vermeleri ilk etapta güvenlik anlamında tercih edilecek bir yöntem olarak gözükmemekte. Cloud mimarisine geçmeyi engelleyici bir diğer önemli unsurda ülkemizdeki veri saklama ile ilgili sıkı yasal regülasyonların olmasını gösterebiliriz. Regülasyonlara göre datası kritik sınıfta olan kurumların (Bankalar, Sigorta şirketleri, Telekomünikasyon şirketleri vs..) verilerini ülke dışında barındırmaları ve bu sunuculardan hizmet vermeleri yasak. Yani bu ülkede üretilen datanın ülke dışına taşınmasına regülasyonlar müsade etmiyor. Bu neden ülkemizde Cloud teknolojisinin önünde duran en önemli etkenlerin başında geliyor. Ancak geçtiğimiz hafta Oracle Digital Day Istanbul etkinlğinde önemli bir duyuru yapıldı. Bu duyuruya göre Oracle Cloud hizmetini, hizmet alacak şirketlerin datasını yurt  dışına çıkarmadan, Türkiye içerisindeki veri merkezlerinde tutarak, bu yasal regülasyona uyacağını duyurdu. Bununla beraber Oracle, veri merkezi hizmetini Turkcell’in Gebze bölgesinde hizmete soktuğu veri merkezi üzerinden gerçekleştirecek. Yani Oracle Cloud hizmetlerini Turkcell veri merkezi aracılığı ile müşterilerine götürecek. Bu iş birliği ile Oracle Türkiye ve Turkcell ülkemizde Cloud konusunda çok önemli bir gelişmeye önderlik edip yeni bir gelişim alanının önünü açmış oldular. Bundan sonraki süreçte eminim ki ülkemizde bu mimariyi ve bu teknolojileri çok daha sık konuşacağız.

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Uncategorized and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Oracle’ın Cloud (Bulut Bilişim) Desteği ve Bulut Bilişimin Ülkemizdeki Geleceği

  1. Pingback: VALIDATE_CONVERSION FUNCTION | Emrah METE

  2. Pingback: Veri Tipi Çevrimlerinin Kontrollü Yapılması | Emrah METE

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.