Oracle Digital Day Etkinliğinden Yansımalar

Herkese Selam,

Oracle’ın yıllık etkinliği olan Oracle Digital Day, 8 Kasım’da Swiss Otel İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye’de Oracle ile ilgilenen bir çok profesyoneli bir araya getiren bu etkinlik yapılan güzel duyurular ve güzel paylaşımlar ile oldukça faydalı geçtiğini söyleyebilirim.

Etkinlik ajandası, öğleden önce tek bir salonda yapılan ortak oturumlar şeklinde, öğleden sonra ise beş salonda paralel gerçekleştirilen sunumlar formatında ilerledi. Öğleden önce olan kısımda  Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan’ın, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun, Fibabank ve GTech’in, Oracle EMEA Vice President Neil Sholay ve Intel İş Geliştirme Direktörü Göker Öztürk’ün ve son olarakta Oracle Türkiye ve Orta Asya Teknoloji Danışmanlığı Direktörü Sedat Zencirci’nin sunumları oldu.

bb159ff6-beb8-41d6-918d-ff7eb9811e24

7bb3fb72-c286-4a7d-85fa-aae5e803c1980765d4a1-1859-47bd-92ff-87a707ba37b5

 

 

a9aadf02-6a9b-4653-a51e-d6763cf5341a

Bu sunumların ana başlıkları; artık oyunu değiştirecek etkenler olarak tüm dünyaca kabul gören “Veri” ve “Bulut Bilişim” kavramları oldu diyebilirim.  Tüm sunumların bu başlıklar çerçevesinde toparlandığını ve dünü, bugünü ve yarının bize neler getireceğini özetler nitelikte vizyoner görüşler içerdiğini söyleyebilirim. Bu sunumlar yapılırken belkide günün en önemli haberi Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu tarafından katılımcılara aktarıldı. Ülkemizde kritik dataya sahip bir çok şirket, Cloud kullanımının önündeki en önemli engel olan veriyi ülke sınırları içerisinde tutma zorunluluğu sebebi ile bu teknolojik alt yapıdan faydalanamıyordu. Turkcell ve Oracle iş birliği ile artık Türkiye’de isteyen bir çok şirket Cloud hizmetinden Oracle aracılığı ile faydalanabilecek. Turkcell’in Gebze’de kurmuş olduğu ve uluslararası standartları taşıyan veri merkezi artık Oracle Cloud servislerine ve bu servisten faydalanacak kurumların datalarına ev sahipliği yaparak ülkemizde yeni bir trendin başlamasına öncülük ve ev sahipliği yapacak. Bu iş birliği ile önümüzdeki dönemde Cloud konularını çok daha sık konuşacağımızı ve bu konularda kendimize daha fazla yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Öğleden sonraki oturumlar beş farklı salonda paralel oturumlar ile ilerledi. Ben öğleden sonraki tüm tercihlerimi sunumda yapmış olduğum TROUG salonundaki sunumlardan yana kullandım.

8947d453-e13a-4928-9064-02cdc056e9d6 TROUG sunumlarının yapıldığı salonda ilk sunum TROUG Başkanı ve Oracle ACE  Zekeriya Beşiroğlu tarafından yapıldı. “Big Data Architecture” başlıklı sunumu ile önümüzdeki dönemde bizi neler beklediğini, büyük veri trendini ve önemini çarpıcı örnekler ile otaya koydu. Trendler ve teknolojler anlamında farkındalık arttıran bir sunum olduğunu söyleyebilirim.

 

05f9296e-52b4-4e86-a561-624f9b9c8f99TROUG salonunda gerçekleştirilen ikinci sunum TROUG başkan yardımcısı ve Oracle ACE Director Gökhan ATIL tarafından “Connection Pool” başlığı ile yapıldı. Gökhan Atıl’ın oldukça interaktif bir sunum ortaya  koyduğunu söyleyebilirim. Dinleyiciler tarafından merak ve ilgi uyandıran bir sunum oldu. Sunum esnasında ve sonunda bir çok soru soruldu. Bu bağlamda keyifli ve paylaşımcı bir ortamın yaratıldığı güzel bir sunum oldu.

8926f20c-8d03-4891-9538-512a5b28adb7Bir sonraki sunumu TROUG yönetim ekibinden ve High Availability özel ilgi grubu yöneticilerimizden Fetullah Çabuk “Oracle 12c Data Sıkıştırma ve Yedekleme” sunumu ile gerçekleştirdi. Teknik olarak oldukça doyurucu ve ilgi uyandırıcı bir sunum olduğunu düşünüyorum. Oracle 12c ile yeni gelen gelişmiş sıkıştırma ve yedekleme opsiyonlarını örnekler ile oldukça güzel ortaya koyulduğu doyurucu bir sunum oldu.

385ffaba-e58a-4f44-814d-fe9c2038ab74TROUG sunumları, TROUG yönetim ekibinden ve High Availability özel ilgi grubu yöneticilerimizden Oracle ACE Talip Hakan Öztürk‘ün “Uygulama Performansının Kilit Noktası: Bind Değişkenleri” başlıklı sunumu ile gerçekleştirdi. Güncel hayatta yaşanmış birçok problemi kendine has üslubu ile oldukça güzel anlatan Talip Hakan Öztürk, seyirci tarafından büyük ilgi ile dinlendi. Farkındalık yaratan keyifli bir oturum olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 

 

61aadad1-fd32-4e61-90e9-910be7421802TROUG salonunda yapılan bir sonraki sunumu ben “Veri Ambarları için Oracle’ın Analitik SQL Desteği” başlıklı sunum ile gerçekleştirdim. Veri ambarında yazılım geliştiren profesyonellerin sıkça kullanabileceği, oldukça işe yarayan ve zaman zaman hayat kurtaran Oracle’ın analitik fonksyonlarından bahsettiğim ve keyif aldığım bir oturum oldu. Bir kez daha gelip dinleyen herkese bu kanal aracılığı ile teşekkür ediyorum. Gerçekleştirdiğim sunuma linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

4c80e915-98eb-4430-9225-4081f07c3e4bTROUG sunumlarının sonuncusunu TROUG Yönetim Kurulu Üyesi, BI/DW Özel İlgi Grubu Yöneticisi ve Oracle ACE Director Gürcan Orhan “Veri Ambarı Ölüyor mu?” başlıklı sunumu ile gerçekleştirdi. Katılımcılar tarafından merak uyandıran ve ilgi odağı olan bir sunum olduğunu söyleyebilirim. Kendine has üslubu ile geçmişten günümüze Veri ambarı gelişimini ve en iyi pratiklerin neler olduğunu  anlatan Gürcan Orhan konuya hakimiyeti ve tecrübesi ile doyurucu bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

Bu yılda bir çok güzel yeni haberin duyurulduğu ve güzel bir paylaşım ortamının sağlandığı bir etkinlik gerçekleşmiş oldu. Bu imkanı Türkiye’deki profesyonellere sunan başta Oracle Türkiye ekibine ve tüm sponsorlara katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bu tarz etkinliklerin sayısının gün geçtikçe artması dileği ile.

 

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.