Oracle Open World 2015’in Ardından

oow15

Herkese Selam

Geçtiğimiz hafta Oracle Database Developer Choice Awards ödülünü almak için Oracle Open World 2015 etkinliğindeydim. Bende fırsat bu fırsat diyip, etkinlikten olabildiğince faydalanmaya çalıştım. Oracle Open World her yıl Ekim ayının son haftası gibi Oracle’ında merkezinin bulunduğu San Francisco bölgesinde yapılıyor. Yanılmıyorsam Dünya’nın en büyük IT etkinliği olabilir. Toplam’da 5 gün sürdüğü ve bu süre içerisinde 1000+ sunum, sayısız demo ve ürün tanıtımlarının yapıldığ ve Dünyanın 4 bir tarafından 50 binden fazla insanın katıldığı tam bir IT çılgınlığı aslında. Oracle Open World’de çalıştığınız ürün grubunu geliştiren insanlarla da tanışma ve fikir alış verişinde de bulunma fırsatında bulunabiliyorsunuz bu belkide en büyük pozitif yanlarından olsa gerek.

Oracle Open World’de o kadar çok sunum ve etkinlik yapılıyor ki bunların hepsini takip etmek zaman açısından çokta mümkün olmuyor. Bu nedenle sadece kendi çalışma alanınızdaki gelişmeleri ve ilgi çekici sunumları takip edebiliyorsunuz ki bende tam olarak öyle yaparak Oracle Data Integration, Oracle Database Development, SQL, PL/SQL ve Big Data ile ilgili sunumları takip etme fırsatı buldum. Bu sunumlardaki en büyük vurgu genelde Oracle’ın 12c ürünü ile beraber gelen en yeni özellikler ve bu özelliklerin içerisinde en büyük yatırımı yaptıkları in-memory konusu her sunumun en sıcak başlığıydı. Öyle görünüyorki günümüzde data miktarının hızla artması ve business ihtiyaçlarının real time’da yapılabilme gerekliliği büyük oyuncuları in-memory çözümlere daha fazla yatırım yapmaya zorlayacak gibi gözüküyor. Oracle’da bu konuda 12c sürümünün çıkması ile beraber hem orta katman çözümlerinde hemde DB seviyesinde destekler duruma gelerek müşterilerinin ihtiyaçlarını çözme konusunda büyük yatırımlar yaptığını söyleyebiliriz. Neredeyse katıldığım her sunumda in-memory vurgusunun yapıldığını söylemem bu konuya Oracle’ın ne kadar önem verdiğini ispatlar nitelikte. Buna paralel olarak Real-Time analytics, NoSQL ve Big Data çözümlerininde sıcak başlıklar olduğunu söylemem yanlış olmaz.

Oracle Open World 2015’te özellikle Keynote konuşmalarında ana başlık konusu herkesinde tahmin edebileceği üzere Cloud ve önümüzdeki 10 yıllık projeksyonda bu alanda nelerin olabileceğiydi. Hem Oracle’ın kurucusu Lary Ellison’ın hemde Oracle’ın CEO’su Marc Hurd’un keynote sunumlarında ana başlık Cloud, Cloud Security ve bu alanda Oracle’ın çözümleri ile firmaların yaptığı best practice’lardı. Öyle görünüyorki Cloud çözümleri daha sık duyacağımız ve ülkemizdeki şirketlerin bu trende kayıtsız kalamayacağı bir döneme giriyoruz. Bu nedenle IT alanında çalışan profesyoneller olarak bu döneme hazırlıklı girebilmek için kendimize gereken teknik yatırımı yapmak durumunda olduğumuzu söylemeliyim.

Oracle Open World gibi global etkinliklere katılmak, Dünya’da neler konuşulduğunu, hangi problemler ile uğraşıldığını anlayabilmek ve yeni ihtiyaçlara karşı kendimizi adapte edebilme adına çok güzel oluyor. Umarım bu tarz fırsatları zaman zaman hepimiz yakalayarak sektörün nabzını tutma şansını elde edebiliriz.

Tüm Session Listesi:https://events.rainfocus.com/oow15/catalog/oracle.jsp?search.event=openworldEvent

Şimdi Oracle Open World’de çektiğim bir kaç fotoğraf ile yazıma son veriyorum. Umarım farkındalık anlamında olumlu bir paylaşım olmuştur.


2
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.