TRHUG (Turkish Hadoop User Group) 2014 Buluşması

TRHUG-Logo

Herkese Selam,

Türk Hadoop Kullanıcıları Grubunun (TRHUG) ilk etkinliği geçtiğimiz yıl Aralık ayında Teradata sponsorluğunda Marmara Üniversitesinde düzenlenmişti. TRHUG’un 2. etkinliği yaklaşık bir yıl sonra 22 Aralık 2014 Pazartesi günü bu sefer Microsoft sponsorluğunda Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleşti. Sektörden bir çok Hadoop ilgilisini bir araya getiren bu etkinliğin oldukça faydalı olduğunu bir Hadoop sever 🙂 olarak söyleyebilirim. Şimdi biraz etkinlikten ve yapılan sunumlardan bahsedeyim. (Etkinlikte Yapılan tüm sunumlara bu linkten erişebilirsiniz.)

katilim

Etkinlikte ikisi Microsoft tarafından yapılan toplamda altı sunum yapıldı. Sunumlar teknik olarak oldukça doyurucuydu. Hadoop ile profesyonel olarak ilgilenen tüm katılımcılara oldukça fayda sağladığı kanaatindeyim.

sunum1

İlk sunum (Keynote) Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı(Yazılım Geliştirme Teknolojileri) Cavit Yantaç tarafından yapıldı. Küresel ölçekte Big Data konusunun ne kadar önemli olduğunu örnekler ile ortaya koyan Cavit Bey, Microsoft’un bu konuya verdiği önemi, stratejilerini ve kullanıcılara sağladıkları desteği güzel bir şekilde katılımcılara aktardı. Big Data konusundaki trendleri/eğilimleri anlama ve yorumlama konusunda farkındalık yarattığını söyleyebilirim.

isikliGünün ikinci sunumunu Turkcell’den Burak Işıklı gerçekleştirdi. Bu sunumda Burak, Turkcell’de Hadoop teknolojisini kullanarak geliştirdikleri “Müşteri Serüveni(Customer Journey)” adlı projeyi katılımcılara aktardı. Projeyi geliştirirken yaşadıkları güçlükleri ve bu güçlükleri nasıl aştıklarını katılımcılara aktardı. Turkcell seviyesindeki bir şirkette oluşan bu deneyimin komünite ile paylaşımını oldukça değerli bulduğumu söylemeliyim.

Öğleden önce yapılan son sunum Talat Uyarer’e aitdi. Bu sunumda Talat, Hbase mimarisini, nasıl çalıştığını, ne gibi problemleri çözdüğünü örnekler vererek anlattı. Sunum sonunda Hbase hakkında belli bir seviyeye ulaştığımızı söyleyebilirim.

Microsoft’da yediğimiz güzel bir öğle yemeğinin ardından Microsoft’dan  Musatfa Kasap’ın “Microsoft Azure Büyük Veri Servisleri” isimli sunumu başladı. Bu sunumda Mustafa Bey Microsoft’un Cloud Platformu olan Azure’u detaylı bir şekilde  tanıttı. Katılımcılar tarafından bu platformun oldukça ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Öyle ki sunum esnasında katılımcıların bir kısmı Azure hesaplarını oluşturmaya başlamışlardı bile. Microsoft’u bu seviyede bir Cloud çözümü ortaya koyduğu için takdir etmek gerektiğini düşünüyorum.

Bu sunumun devamında Ahmet Selahattin GÜNGÖRMÜŞ “Hadoop Compression” isimli sunumu gerçekleştirdi. Sunum teknik detay anlamında oldukça doyurcuydu. Selahattin hadoop ortamında uygulayabilceğimiz veri sıkıştırma algoritmaları üzerinde yaptığı testleri ve performans karşılaştırmalarını bizlere detaylı bir şekilde anlattı. Faydalı detayların yer aldığı bu sunum, bize Hadoop ortamlarında veri sıkıştırmanın performansı ne denli etkilediğini net bir şekilde gösterdi.

Günün son sunumu yine Turkcell’dendi. Özgür Rahmi Dönmez Turkcell’de geliştirikleri  “Turkcell Curio” isimli projeyi detaylı bir şekilde anlattı. Kullandıkları teknolojileri, yaptıkları entegrasyonu, veriyi nasıl işlediklerini, ne gibi problemlere nasıl çözümler ürettiklerini ayrıntılı bir biçimde katılımcılara aktardı. Kendi adıma en çok faydalandığım sunumlardan biri olduğunu söylemeliyim.

TRHUG grubunun düzenlemiş olduğu bu etkinliğin gerek networking anlamında gerek big data teknolojilerini takip etme ve farkındalığını arttırma konusunda çok başarılı olduğunu söylemeliyim. Bundan hareketle başta TRHUG grubunun kurucusu Ersin İhsan Ünkar‘a, misafirperverliğinden ve ev sahipliğinden dolayı Microsoft’a ve emeği geçen tüm TRHUG gönüllülerine teşekkür ederim. Bu tarz etkinliklerin devamının gelmesi dileği ile.

Etkinlikte Yapılan tüm sunumlara bu linkten erişebilirsiniz.

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to TRHUG (Turkish Hadoop User Group) 2014 Buluşması

  1. Merhaba,

    Sunum dosyalarına erişilmeye çalıştığımda “Maalesef, istediğiniz dosya mevcut değil.” diyor. Tekrar kontrol edebilir misiniz?

  2. dosya silinmiş sanırım tekrar yükleyebilir misihiz?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.