TROUG BI/DW SIG 2014

banner-bidw14

 

TROUG BI/DW SIG 2014, 3 Nisan 2014 İTÜ Arı3 Teknokent konferans salonunda gerçekleştirildi. Etkinliğe katılım oldukça iyiydi. Sabahın erken saatlerinden itibaren sunumlar oldukça kalabalıktı.

CAM00567

Gerek sunumlar esasında, gerekse sunum aralarında sunuculara çokca sorular geldi, katılımcıların sunumlara ilgisinin yüksek olduğunu söylemek TROUG adına sevindirici bir ayrıntı.

 

 

 

Günün açılış sunumunu TRCAM00560OUG Yönetim Kurulu Üyesi ve etkinliği organize eden Gürcan ORHAN yaptı. Gürcan ORHAN, 2013 Oracle Open World’de yaptığı sunumu birde Türk katılımcılar için ülkemizde tekrarladı. Sunumun oldukça kaliteli ve farklı olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

 

CAM00569Etkinliğin devamında Fatma ÇINAR “Finansal Karar Verme Süreçlerinde Grafik – Data Mining Analizi” adlı sunumu ile finans dünyasında Data Mining uygulamalarının ne kadar etkin kullanılabileceğini örnek uygulamalar ile gösterdi.

 

 

Etkinlik ajandasında BI dünyası ile ilgili farklı konuları ve domainleri adresleyen sunumlar vardı. Bunlardan birinide Canburak TÜMERODI 12c Kurulum (Gereksinimler ve Hatalar) ve Yeni Özellikler” isimli sunumuyla gerçekleştirdi. BI dünyasında ODI kullanımının yoğun olduğunu düşündüğümüzde, bu sunumun ODI kullanıcıları için oldukça faydalı olduğunu söylemek çokta yanlış olmayacak. ODI’da 12c ile beraber gelen yeni özelliklerin ve 12c kurulumunun anlatıldığı güzel bir sunumdu.

BI dünyasında hot topic olan big data ve beraberinde hadoop konusuda bu yılki etkinlikte unutulmamıştı. Bu konuda etkinlikte 2 sunumun olması katılımcılar tarafından oldukça olumlu karşılandığını gözlemledim. Ersin İhsan ÜNKAR  “Hadoop & DWH” isimli sunumu ile hadoop hakkında yanlış bilinen bir çok noktayı katılımcılara örneklerle izah ederek oldukça başarılı bir sunuma imza attı. Devamında da Ahmet Selahattin GÜNGÖRMÜŞ‘ün “Compression in Hadoop” sunumu ile big data ve hadoop dünyasına daha derin bir giriş yapıldı. Ersin ve Selahattin’nin big data konusundaki uzmanlıkları sunumların kalitesine ve doyuruculuğunada doğrudan etki etti.

20140403_153832Günün son sunumunu ben “Veri Ambarı için Analitik Fonksiyonlar” konu başlığı ile yaptım. Oracle BI dünyasında veri tabanı seviyesinde Oracle’ın biz developer lara ne gibi imkanlar sunduğunu örnek kodlar üzerinde göstererek katılımcıların farkındalık sağlamasını amaçladım. Umarım amacıma ulaşabilmişimdir 🙂

Artık gelenekselleşen TROUG BI/DW etkinliğinide güzel bir şekilde geride bıraktığımızı söyleyebilirim. Bu etkinlikte emeği geçen başta Gürcan ORHAN ve TROUG ekibine, tüm sunucu ve katılımcı arkadaşları tebrik ediyorum :).  Böyle etkinlikler hem networking anlamında önemli hemde  yeni teknolojileri algılama ve anlama anlamında oldukça önemli.  Bu tarz etkinliklerin devamını temenni ediyorum.

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to TROUG BI/DW SIG 2014

  1. Pingback: After TROUG BI&DW 2014 | Gurcan Orhan's Oracle Data Integrator Blog

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.