TROUG E-Business Suite SIG Toplantısı’nın Ardından

E-Business Suite SIG etkinliği ile TROUG adına güzel bir günü daha geride bıraktık. Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizi Kıraça’nın sponsorluğunda Pera Müzesi’nde gerçekleştirdik. Bizlere teknoloji ile sanatı bir arada hissettiren Kıraça’ya çok teşekkür ederiz.

Gün boyunca birbirinden güzel ve faydalı sunumlar izledik.

Açılış

Güne açılış konuşmaları ile başlandı. TROUG’un kurucularından H. Tonguç Yılmaz yaptığı giriş konuşmasında TROUG’un kuruluş süreci, amaçları ve etkinlikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Açılış Konuşması – H. Tonguç Yılmaz

Kıraça adına ise açılış konuşmasını Kıraça Holding A.Ş Bilgi Sistemleri Direktörü Sn. Hakan Akmeriç yaptı. Hakan Bey önce Kıraça hakkında bilgi verdikten sonra TROUG ile ilgili düşüncelerini ve fikirlerini paylaştı.

Açılış Konuşması – Hakan Akmeriç

Sunumlar

Güne Aysun Tüfekçi’nin “Oracle EBS Üzerinde Risk ve Uyumluluk Yönetimi” başlıklı sunumu ile başladık. Aysun Hanım, Oracle Fusion GRC ile işletmelerin risk ve uyumluluk yönetimi alanında neler yapabileceği hakkında detaylı bilgi verdi.

Oracle EBS Üzerinde Risk ve Uyumluluk Yönetimi – Aysun Tüfekçi

Daha sonra Yargı Çağlar’ın “Oracle iSupplier Portal ile diğer ERP Entegrasyonu” sunumu ile devam ettik. Bu sunumda satın alma ve tedarik süreçlerine sahip işletmelerin bir Portal ihtiyacı sebeplerine kısaca göz attıktan sonra Yargı Bey bize Oracle iSupplier Portal’ın tercih edilmesi nedenlerini ve getirdiği avantajları gerçek yaşamdan örneklerle açıkladı.

Teknoloji ve Sanat Bir Arada

Ve yüzümüzü teknolojiden sanata çevirdiğimiz an geldi. Sunumlara kısa bir ara verip Pera Müzesini gezmeye başladık. Müze hakkında detaylı bilgi edinirken muhteşem eserleri de yakından inceleme fırsatımız oldu.

2003-2005 döneminde restoratör mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde Tepebaşı’ndaki tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak inşa edilen binasında faaliyet göstermektedir.
Kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinliklerle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermektedir.
Pera Müzesi, tüm sergilerini kitaplar, sözel etkinlikler ve çocuk eğitim programlarıyla da desteklemektedir.
Dönemsel programları ve etkinlikleriyle dikkat çeken Pera Film ise ziyaretçilere ve sinema meraklılarına, klasiklerden bağımsız filmlere, animasyon ve belgesellere uzanan, kimi zaman sergilere paralel kapsamlı gösterimler düzenlemektedir.

 

Sunumlara Kaldığımız Yerden Devam Ediyoruz

Keyifli Pera turunun ardından Burcu Karayazgan’ın “Oracle EBS ile UFRS Uygulamaları” konulu sunumunda Genel Muhasebe, Borçlar Muhasebesi, Alacaklar Muhasebesi, Hazine Yönetimi ve Varlık Yönetimi konularında yaptıkları çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldık.

Oracle EBS ile UFRS Uygulamaları – Burcu Karayazgan

Ardından Derya İçöz “Oracle EBS ile Entegre Bayi Otomasyon Sistemi” sunumu ile Karsan bayilerinin kullanımına sunulan “Bayi Otomasyon Sistemi” projesi hakkında bize bilgiler verdi. Projeyi Katalog, Araç Satış ve Satış Sonrası Hizmetler ana başlıkları altında inceledik.

Oracle EBS ile Entegre Bayi Otomasyon Sistemi – Derya İçöz

Sabahki programımızı Engin Hafızoğlu’nun “Oracle EBS Bakım Yönetimi Uygulamaları ve Başarı Hikayeleri” ile bitirdik. Engin Bey bakım yönetiminin önemine değindikten sonra sektörde karşımıza çıkabilecek bakım yöntemlerini bize anlattı.

Oracle EBS Bakım Yönetimi Uygulamaları ve Başarı Hikayeleri – Engin Hafızoğlu

Öğle arasından sonra ilk olarak Ömer Faruk Altuntaş ve Mustafa Yılmaz’ın beraber sundukları “Oracle WMS ile Akıllı Depo Yönetimi” sunumunu izledik. Neden WMS, WMS nasıl uygulanır, WMS’in fayda, zarar ve sonuçları nelerdir sorularını KARSAN’da uyguladıkları bir başarı hikayesi üzerinden cevapladılar.

Oracle WMS ile Akıllı Depo Yönetimi – Ömer Faruk Altuntaş ve Mustafa Yılmaz

Ardından Çağıl Gözen’in “MSCA Customization ve Alternatif WEB Uygulaması” sunumunu izledik. “Mobile Supply Chain Applications” mobil platformlar üzerinden depo ve üretim bölümlerine özel işlemler yapmaya olanak veriyor. Ayrıca MSCA’nın neder tercih edilmesi gerektiği ve anatajları hakkında da bilgi edindik.

MSCA Customization ve Alternatif WEB Uygulaması – Çağıl Gözen

Daha sonra Orhan Türkoğlu ve benim birlikte sunduğumuz “Formspider ile Oracle EBS Entegrasyonu” sunumu ile devam ettik. Bu sunumda EBS uygulamalarının Formspider uygulamaları ile nasıl genişletilebileceği hakkında bilgi verdik. Bir EBS uygulamasına kimlik doğrulama ile giriş yaptıktan sonra bir daha giriş yapmaya gerek olmadan, o anki EBS kullanıcısı bilgileri ile bir Formspider uygulaması çalıştırılabilir. Böylece EBS kullanıcısına ait kimlik doğrulama ve yetkilendirme bilgileri Forsmpider uygulamasında da kullanılmaya devam eder. Sunumun son bölümünde EBS uygulaması içinden çağrılan ve EBS datasını kullanan ve güncelleyen bir demo uygulaması gösterdik. Sunumun sonundaki soru/cevap bölümünde çok güzel sorular aldık. Bu da bize yapılan uygulamanın başarısını ve sektörde bu konuda bir ihtiyaç olduğunu gösterdi.

Formspider ile Oracle EBS Entegrasyonu – Orhan Türkoğlu ve Uğur Koçak

Günü Seçkin Candemir’in sunduğu “Oracle BI Publisher ile Raporlama” sunumu ile kapattık. Bu sunumla Oracle BI Publisher ile şablon tabanlı, hızlı, kolay ve esnek raporlar geliştirebileceğimizi öğrendik.

Oracle BI Publisher ile Raporlama – Seçkin Candemir

Sunumların hepsi birbirinden güzeldi. Soru / Cevap bölümlerine katılım ortalamanın çok üzerindeydi. Bu da sunumların ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor zaten. Emeği geçen ve katılan herkese teşekkürler.

Kapanış

Bu güzel etkinlik Ümit Varol’un kapanış konuşmasıyla sona erdi.

Kapanış – Ümit Varol

Yazar: Uğur Koçak – Gerger

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Root and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to TROUG E-Business Suite SIG Toplantısı’nın Ardından

  1. Pingback: Oracle e-Business Suite Özel İlgi Grubu Etkinliği 2013 | TROUG | Turkish Oracle User Group

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.