TROUG BI&DW SIG ETKİNLİĞİ İZLENİMLERİ

Herkese selam,

Sizlere daha önceden de duyurduğum TROUG’nin BI&DW özel ilgi grubunun, benimde bir sunum yaparak katıldığım, bu hafta içi gerçekleşen etkinliğinden izlenimlerimi paylaşıcam.

Öncelikle TROUG’ile ilgili bir kaç not vermek istiyorum. TROUG artık resmi anlamda faaliyetlerini sürdüren bir dernek oldu. Yardımlaşma, dayanışma ve iletişimin daha iyi yapılmasını sağlamak amacı ile yapılan bu girişim eminim çok güzel sonuçlar üreterek faydalı sosyal bir ortam olacaktır. Bu sürece katkısı bulunan tüm TROUG’üyelerine ve Yönetim Kurulu‘na şükranlarımı sunarım. Bu vesile ilede TROUG’un yönetim kuruluna dahil olduğum için gururlu ve mutlu olduğumu sizlerle paylaşmak isterim. Eminimki hep birlikte çok daha güzel etkinlikleri yapma fırsatı bulacağız.

Şimdi 22 Mart’daki bu etkinliğe dönelim. Oldukça güzel hazırlanmış bir ortamda samimi bir etkinlik düzenlendi. Bu konuda Bilginç IT Academy’ye ve Zekeriya Beşiroğlu‘na buradan herkes adına teşekkürlerimi iletiyorum.

Sunumlara katılım oldukça yoğundu, hatta kontenjanlar birkaç hafta önce dolduğundan organizasyonu üstlenen Gürcan abimizin yoğun istekler karşısında zorlandığına bizzat şahit oldum. Sunumun yapıldığı salon oldukça kalabalıktı bu yüzden etkinliğe yoğun ilgi gösteren TROUG üyelerinede buradan tekrardan teşekkür ediyorum. Öncedende planlandığı gibi 5 tane kaliteli sunum yapıldı. İlk sunumda Hüsnü Şensoy Oracle’ın data mining yeteneklerinin neler olduğu hakkında farkındalık oluşması adına  güzel bir demo yaptı. Sunum sonunda bu konu hakkında herhangi bir fikri olmayan yada daha önce hiç Oracle’ın bu seçeneğini kullanmamış profesyonellerin zihninde güzel ayrıntılar kaldığını düşünmekteyim. Bir sonraki sunumda Turkcell’den mesai arkadaşımız software architect olan Şeyhmus Altun abimizin Turkcell’in ODI’da 10g den 11g ye upgrade serüvenü vardı. Bu sunum bana kalırsa dünya çapında bir sunumdu çünkü Turkcell ölçeğinde bir firmada bu tarz bir çalışmanın nasıl başarılı bir şekilde tamamlandığı ODI’ı kullanan diğer firmlardan gelen katılımcılar tarafından merakla takip edildi. Daha sonra sunum sırası Özgür Macit arkadaşımızındı. Yaptığı sunumun faydalı olmasından öte üstün sunuş kabiliyeti bana kalırsa gün sonunda kendisi ile alakalı en aklıda kalıcı ayrıntıydı. Oracle’ın sorgulama yeteneklerinin anlatıldığı çok başarılı ve eğlenceli bir sunumdu Özgürü bu faydalı ve eğlenceli sunumu için tebrik ediyorum. Özgürden sonra sıra bendeydi. Aslına bakacak olursak sıramın biraz sonlara doğru olması sunum içeriğim hakkında beni biraz endişelendirmişti. Çünkü içerik bakımından belkide en teknik sunumlardan biri benim sunumumdu ve katılımcıları akşama doğru çokta yormadan ilgilerini ayakta tutmak gerekiyordu. Neyseki çok fazla teknik ayrıntıya girmeden 🙂 konu başlıklarını kısarak ve hızlı geçerek bu amacıma ulaştığım kanısındayım :). Sunum esnasında ve sunumdan sonra aldığım tepkilerde sunum faydalı olduğu yönündeydi, en çokda bu ayrıntı beni mutlu etmişti. Bu arada Oracle’ın Parallel Execution yeteneklerinden bahs ettiğim teknik bir sunum yaptığımıda atlamadan geçemiyeceiğim. Günün son sunumu ise Ayşe Öztop hanımefendi yaptı, kendisinin yaptığı sunum bence kurumsal ölçekte çok önemli noktalara dokunuyordu. Gerçektende sunumun başlığı gibi “Ölçemediklerimizi Geliştiremeyiz”i çok güzel bir şekilde ortaya koyarak katılılımcıları konun ehmniyeti hakkında  bilgilendirdi.

Günün sonunda dolu dolu çok güzel bir etkinlik geçirdik bu etkinliğin organizasyonunda emeği geçen başta Gürcan Orhan ile TROUG yönetimine ve bizleri orada yalnız bırakmayan tüm ilgili Oracle kullanıcılarına çok teşekkür ediyorum. Böyle faydalı etkinliklerin devamının olması dileği ile.

Sunumumdan bir kare….  🙂

bu gün ile ilgili diğer fotoğraflara buradan erişebilirsiniz.

“Oracle’ın Paralel Execution Yetenekleri ve Performans İncelemesi” başlıklı sunumuma  linkten erişebilirsiniz. –> Oracle’ın Parallel Execution Yetenekleri ve Performans İncelemesi

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Root, Uncategorized and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.