Oracle Exadata Database Machine Hakkında

Herkese Selam,

Bugün sizlerle Oracle Exadata hakkında kısa ve ayrıntılı olmayan 🙂 bilgiler paylaşıcam. Exadata şuan Oracle dünyasında çok popüler ve merak edilen bir konu, bundan dolayı bu konu hakkında açıklayıcı birşeyler paylaşmanın bu mimariyi merak edenler için faydalı olacağını düşünmekteyim.

Exadata Oracle’ın donanım ve yazılım teknolojisini bir araya getirerek ürettiği paralel işlem yapabilme konusunda farklı bir seviyeye sahip komple bir üründür,çözümdür. Exadata çok kuvvetli paralel işlem yapabilme nitelikleri ile çok büyük boyutlu database problemlerini çözebilme yeteneğine sahiptir (Terabytelarca data ve çok daha fazlası). Oracle Exadata’da özelleştirilmiş  depolama birimleri kullanmakta(SAN: Specialized Storage Area), içerisinde İşletim sistemi olarak Oracle Enterprise Linux barındırmakta ve bunun yanı sıra database server’ın yaptığı fonksyonların büyük bir kısmını fiziksel disk seviyesinde yapabilme adına database yazılımının işlevsel parçalarını fiziksel disk seviyesindede bulundurmakta. Bu fonksyonların neler olduğuna bakacak olursak.

+ Blokların scan edilmesi

+ Blokların İşlenmesi

+ Blokların şifrelenmesi yada şifrelerinin açılması

+ Blokların filtrelenmesi, Where’li cümlelerin işlenmesi

+ Bloklardan kolonların seçilebilmesi

+ Regular Expressionların işlenmesi

gibi fonksiyonların depolama birimi seviyesinde yapılması Exadata ürününde gerçekleştirildi. Bunun sonucu olarakta database server üzerindeki kaynak kullanımı düşürüldü. Database server genel anlamda yalnızca storage’lardan geri dönen satırları veya select sonucunda dönen kolonları işleme görevini yerine getirmekte. Database server’ın işlediği data, dataset’in tamamı yerine yalnızca ihtiyaç duyduğu dataset olmuş oldu bunun nedenide ihtiyaç duyulan datanın yukarıda da yazdığım fonksyonlar sayesinde storage seviyesinde filtrelenerek server’a gelmiş olmasıdır. Exadata’nın hızı yalnızca storage seviyesindeki scaning işleminin  katlarca hızlı olmasından kaynaklı değildir, bunun yanında server tarafında data işlemenin yüksek paralellik seviyelerinde çözülmüş olması sistemin genelini katlarca hızlandırmaktadır. Exadata performansının yanı sıra yüksek erişilebilirlik, lineer ölçeklenebilirlik ve güvenlik konusundada yüksek seviyede başarılıdır.

Exadata bu yetenekleri sayesinde hem OLTP, hemde OLAP dünyasının performans bazlı  problemlerini etkin bir şekilde çözebilmektedir. Günümüzde kurumsal ölçekte bir çok firma(Telco Firmaları, Bankalar, ..) tarafından tercih edilen Exadata gün geçtikçe önemini arttıracaktır.

Exadata yeni bir mimari olarak ayrıntılı ve derinlemesine incelenmesi gereken bir konudur (bu bağlamda linkteki kaynak takip edilebilir: http://www.amazon.com/Expert-Oracle-Exadata-Kerry-Osborne/dp/1430233923 ) bu yazıda yalnızca Exadata hakkında kısa bir introduction yapmayı hedefledim. Umarım okuyanların akıllarında küçükte olsa birşeyler oluşabilmiştir :).

Şimdi sizlerle Oracle Exadata’nın maharetlerini anlatan güzel bir video’yu paylaşmak istiyorum. Bu video bana göre geçmişi ve gelecekte olacakları çok iyi özetliyor. Dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Kaynak: Expert Oracle Database Architecture, Second Edition, Tom KYTE, Apress 2011

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Oracle, Root, Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Oracle Exadata Database Machine Hakkında

  1. Nisan ayında Ferhat TROUG Exadata SIG düzenleyecek, ilgileniyorsan şimdiden bilgin olsun Emrah 🙂

  2. Tonguç Abi mimari olarak zaman buldukça incelemeye çalışıyorum ama bu alandada alınacak çok yol var, Nisan ayındaki etkinlik mutlaka çok faydalı olacaktır, fırsat yaratıp katılmayı düşünürüm her zamanki gibi. Ozaman konuyla ilgili daha nitelikli yazılar çıkarabilirim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.