Apache Tomcat Kurulumu

Enterprise java uygulamaları geliştirirken uygulamalarımızı local’de çalıştırabilmek için bir application server’a ihtiyacımız vardır. Tomcat java uygulamalarımızı üzerinde run edebileceğimiz bir application server hizmeti sağlamaktadır. Application Server’ı windows işletim sistemi üzerine kurmak için aşağıdaki yolu izlemeniz hızlıca kurulum yapmanızı sağlayacaktır.

+ İlk olarak bilgisayarınıza jdk’nın kurulu olması gerekmektedir. Jdk bilgisayarınızda kurulu değil ise http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html adresinden download edip kurabilirsiniz.

+ JDK kurulduktan sonra yapılacak diğer iş bilgisayarınıza sağ tıklayıp properties menüsünden environment variables düğmesine tıklamak olacaktır. Win 7 kullanıcıları bilgisayarım–>Özellikler yolunu izledikten sonra açılacak pencereden Advanced System Settings seçeneğine tıklayarak environment variables düğmesini görebilirler.

+ Açılan pencerede 2 tip değişken bölümü görülecektir. Bunlar User Variables ve System Variables dır.  İlk etapta User Variables bölümüne yeni bir değişken ekleyebilmek için new butonuna basıp yeni bir değişken eklemeliyiz. Açılan pencerede Variable Name alanına JAVA_HOME yazıp Variable Value bölümünede jdk yı kurduğumuz yolu yazmamız ve OK butonuna basmamız yeterli olacaktır.

 

+ System Variables kısmındada yeni bir değişken eklemek için new butonuna tıklayıp açılan pencerede. Variable Name bölümüne JAVA_HOME, Variable Value bölümünede jdk yı kurduğumuz klasör içindeki  \bin klasörünün yolunu yapıştırıp ok butonuna tıklıyoruz.

+ Bu işlemleri yapıp onayladıktan sonra geriye Tomcat Application server’ı bilgisayarımıza indirmek kalıyor.  Uyulamayı http://tomcat.apache.org/ adresinden indirebilirsiniz. Sağ menüden seçtiğiniz versiyona göre ilgili uygulama bilgisayarınıza download edilecektir.

+ Uygulama bilgisayarınzıa download edildikten sonra, .zip li dosyayı C:// sürücüsü içine çıkartınız. Bu işlem sonunda C dizininde apache-tomcat-6.0.33 adında bir klasör oluşacaktır. (indirdiğiniz uygulama versyonuna göre dosya adı değişebilir.). Oluşan klasör içinde bulunan bin klasörünün altındaki startup.bat adlı belgeyi çalıştırın. Uygulamayı başlattığınızda size dos ekranında bilgiler verilecek ve server çalışmaya başlayacaktır.

+ Son olarak application server’ın düzgün kurulup kurulmadığını test etmek için browserınıza http://localhost:8080/ adresini yazın. Eğer uygulama doğru kurulduysa aşğıdaki Tomcat konfügrasyon ekranı görünecektir.

Advertisements

About ... from Emrah METE

Bilgisayar Mühendisi
This entry was posted in Java, Uncategorized and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.